High school basketball: Southern Section playoff pairings

0

SOUTHERN SECTION BOYS’ BASKETBALL

OPEN DIVISION

Loading...

Friday, 7 p.m.

POOL A

Loading...

#8 St. John Bosco at #1 Sierra Canyon

#5 Ribet Academy at #4 Etiwanda

Loading...

POOL B

#7 Harvard-Westlake at #2 Corona Centennial

Loading...

#6 Damien at #3 Mater Dei

June 1, 7 p.m.

Loading...

POOL A

#5 Ribet Academy at #1 Sierra Canyon

Loading...

#8 St. John Bosco at #4 Etiwanda

POOL B

Loading...

#6 Damien at #2 Corona Centennial

#7 Harvard-Westlake at #3 Mater Dei

Loading...

June 4, 7 p.m.

POOL A

Loading...

#4 Etiwanda at #1 Sierra Canyon

#8 St. John Bosco at #5 Ribet Academy

Loading...

POOL B

#3 Mater Dei at #2 Corona Centennial

Loading...

#7 Harvard-Westlake at #6 Damien

NOTE: Championship (Pool A winner vs. Pool B winner), June 11.

Loading...

DIVISION 1

First round, Wednesday, 7 p.m.

Loading...

#1 Heritage Christian, bye

Loyola at Anaheim Canyon

Loading...

Windward at Beverly Hills

Newport Beach Pacifica Christian at St. Anthony

Loading...

Brentwood at Santa Clarita Christian

JSerra at Mayfair

Loading...

Rancho Christian at Great Oak

#4 Capistrano Valley, bye

Loading...

Los Osos at #3 Eastvale Roosevelt

St. Francis at Oak Park

Loading...

Bishop Montgomery at Riverside Poly

Anaheim Fairmont Prep, bye

Loading...

St. Bernard, bye

Valencia at Oxnard

Loading...

Villa Park at Pasadena

Bonita at #2 Chaminade

Loading...

DIVISION 2AA

First round, Wednesday, 7 p.m.

Loading...

#1 Colony, bye

Gardena Serra at La Habra

Loading...

Crescenta Valley at Los Alamitos

Los Altos, bye

Loading...

Long Beach Poly, bye

Campbell Hall at Village Christian

Loading...

Mira Costa at Westlake

#4 Orange Lutheran at Cerritos

Loading...

#3 Rolling Hills Prep, bye

Shadow Hills at Hesperia

Loading...

Temecula Valley at Compton

Edison at Fountain Valley

Loading...

Sonora at Crossroads

Cypress at Laguna Beach

Loading...

Palos Verdes at Saugus

#2 Santa Margarita at Palm Springs

Loading...

DIVISION 2A

First round, Wednesday, 7 p.m.

Loading...

Troy at #1 Crean Lutheran

Silverado at Redlands East Valley

Loading...

Riverside North at Hillcrest

Simi Valley at Culver City

Loading...

West Torrance at Dominguez

La Mirada at La Serna

Loading...

Trabuco Hills at Aliso Niguel

#4 Servite at Yorba Linda

Loading...

Camarillo at #3 West Ranch

Beckman at La Canada

Loading...

Santa Barbara at Agoura

Walnut at San Clemente

Loading...

Portola at Murrieta Valley

Corona Santiago at Cajon

Loading...

La Salle at San Marcos

Valley View at #2 Capistrano Valley Christian

Loading...

DIVISION 3AA

First round, Wednesday, 7 p.m.

Loading...

#1 Foothill, bye

Tustin at Brea Olinda

Loading...

Montclair at Burbank

Thousand Oaks at Quartz Hill

Loading...

Maranatha at St. Pius X-St. Matthias

Bishop Amat at Price

Loading...

King at San Juan Hills

#4 Adelanto, bye

Loading...

Temescal Canyon at #3 Cerritos Valley Christian

Long Beach Wilson at Holy Martyrs

Loading...

Highland at Covina

Placentia Valencia at Downey

Loading...

Burbank Burroughs at Eastside

Lakewood at Lawndale

Loading...

Ventura at Schurr

#2 Aquinas, bye

Loading...

DIVISION 3A

First round, Wednesday, 7 p.m.

Loading...

#1 Shalhevet, bye

Kaiser at Morningside

Loading...

Ayala at El Segundo

Charter Oak, bye

Loading...

Marina at Garden Grove

Lompoc Cabrillo at St. Bonaventure

Loading...

Jurupa Valley at Woodbridge

#4 St. Paul, bye

Loading...

San Dimas at #3 Glendora

Indian Springs at Oak Hills

Loading...

Whittier at Buena

Palm Desert, bye

Loading...

Orange Vista at Diamond Bar

Citrus Valley at Summit

Loading...

Northwood at Ocean View

#2 Knight, bye

Loading...

DIVISION 4AA

First round, Wednesday, 7 p.m.

Loading...

#1 Pasadena Poly, bye

Pioneer at Don Lugo

Loading...

St. Genevieve at South Pasadena

California at South El Monte

Loading...

Moorpark at Elsinore

San Marino at Artesia

Loading...

Arrowhead Christian at Ridgecrest Burroughs

#4 Orangewood Academy, bye

Loading...

#3 Da Vinci at Bell Gardens

Santa Clara at Pomona

Loading...

San Juan Capistrano Fairmont at Arcadia

Garden Grove Pacifica at Garden Grove Santiago

Loading...

Rowland at San Bernardino

Paramount at Flintridge Prep

Loading...

Palmdale at Banning

#2 Ontario Christian at Victor Valley

Loading...

DIVISION 4A

First round, Wednesday, 7 p.m.

Loading...

de Toledo at #1 Linfield Christian

Indio at Riverside Bethel Christian

Loading...

Bassett at Chino

Hemet at San Jacinto

Loading...

Whittier Christian at Jurupa Hills

Milken at Coastal Christian

Loading...

Nogales at Lakeside

Ramona at #4 Twentynine Palms

Loading...

Alhambra at #3 Pilibos

Trinity Classical at Beacon Hill

Loading...

Cathedral City at Arlington

New Roads at Sage Hill

Loading...

Rio Mesa at Bishop Diego

West Covina at Workman

Loading...

Verbum Dei at West Valley

#2 Gabrielino, bye

Loading...

DIVISION 5AA

First round, Wednesday, 7 p.m.

Loading...

#1 Santa Ana Calvary Chapel, bye

Villanova Prep at Calvary Baptist

Loading...

Moreno Valley, bye

Sierra Vista, bye

Loading...

Western, bye

Canyon Springs at Big Bear

Loading...

Santa Ana at San Jacinto Valley Academy

#4 AGBU, bye

Loading...

Geffen at #3 El Monte

Rancho Alamitos at Anaheim

Loading...

Katella at Hawthorne

St. Monica Academy at Costa Mesa

Loading...

Santa Rosa Academy, bye

Savanna at Nordhoff

Loading...

Mountain View at Bolsa Grande

#2 Valley Torah, bye

Loading...

DIVISION 5A

First round, Friday, 7 p.m.

Loading...

#1 Orange at Hillcrest Christian

Desert Hot Springs at Downey Calvary Chapel

Loading...

Bosco Tech at Rim of the World

Hueneme at #4 Edgewood

Loading...

Crossroads Christian at #3 Acaciawood Academy

Faith Baptist at Eastside Christian

Loading...

Webb at Santa Maria Valley Christian

#2 Malibu, bye

Loading...

NOTES:

Second round in Divisions 1-5AA, Friday; quarterfinals in Divisions

Loading...

1-5A, June 1; semifinals, June 4. Championships, June 9.

SOUTHERN SECTION GIRLS’ BASKETBALL

Loading...

OPEN DIVISION

Saturday, 7 p.m.

Loading...

POOL A

#8 West Torrance at #1 Corona Centennial

Loading...

#5 Windward at #4 Orangewood Academy

POOL B

Loading...

#7 Etiwanda at #2 Mater Dei

#6 Lynwood at #3 Harvard-Westlake

Loading...

June 2, 7 p.m.

POOL A

Loading...

#5 Windward at #1 Corona Centennial

#8 West Torrance at #4 Orangewood Academy

Loading...

POOL B

#6 Lynwood at #2 Mater Dei

Loading...

#7 Etiwanda at #3 Harvard-Westlake

June 5, 7 p.m.

Loading...

POOL A

#4 Orangewood Academy at #1 Corona Centennial

Loading...

#8 West Torrance at #5 Windward

POOL B

Loading...

#3 Harvard-Westlake at #2 Mater Dei

#7 Etiwanda at #6 Lynwood

Loading...

NOTE: Championship (Pool A winner vs. Pool B winner), June 11.

DIVISION 1

Loading...

First round, Thursday, 7 p.m.

#1 Long Beach Poly, bye

Loading...

Brentwood at Peninsula

Ventura at Camarillo

Loading...

Bishop Montgomery at Huntington Beach

San Clemente at Anaheim Fairmont Prep

Loading...

Chaminade at Foothill

St. Anthony at Rolling Hills Prep

Loading...

Valley View at #4 Eastvale Roosevelt

#3 Sierra Canyon at Flintridge Prep

Loading...

King at Saugus

Long Beach Wilson at Esperanza

Loading...

North Torrance at Gardena Serra

St. Paul at Troy

Loading...

Millikan at Aliso Niguel

Redondo at Pasadena

Loading...

Los Altos at #2 Rosary

DIVISION 2AA

Loading...

First round, Thursday, 7 p.m.

#1 Alemany, bye

Loading...

Santa Fe at Oxnard

Mira Costa at Santa Barbara

Loading...

Cantwell-Sacred Heart at Crean Lutheran

Glendora at Brea Olinda

Loading...

Yucaipa at Valencia

Tesoro at Corona del Mar

Loading...

#4 Orange Lutheran at Leuzinger

San Juan Hills at #3 Tustin

Loading...

Downey at Keppel

Whittier Christian at Burbank Burroughs

Loading...

Rancho Verde at Murrieta Mesa

Village Christian at Bonita

Loading...

Crescenta Valley at St. Mary’s Academy

Vista Murrieta at Cajon

Loading...

#2 Viewpoint, bye

DIVISION 2A

Loading...

First round, Thursday, 7 p.m.

#1 Sonora, bye

Loading...

Mayfair, bye

La Salle at Woodbridge

Loading...

West Covina at Twentynine Palms

Eisenhower, bye

Loading...

Garden Grove, bye

Oxnard Pacifica at Northview

Loading...

Arcadia at #4 Chino Hills

#3 Westlake, bye

Loading...

Sunny Hills at Summit

Walnut, bye

Loading...

Covina, bye

Glendale at Royal

Loading...

La Serna, bye

Canyon Country Canyon at Villa Park

Loading...

#2 Paloma Valley, bye

DIVISION 3AA

Loading...

First round, Thursday, 7 p.m.

#1 Ontario Christian, bye

Loading...

Victor Valley at Hesperia

El Segundo at Pioneer

Loading...

Don Lugo at Xavier Prep

Oak Hills at Chaparral

Loading...

Cypress at Beckman

Hart at La Canada

Loading...

#4 Yucca Valley, bye

#3 La Quinta, bye

Loading...

Torrance at Patriot

Cerritos at Portola

Loading...

Lancaster, bye

Ridgecrest Burroughs, bye

Loading...

Sherman Oaks Notre Dame at Segerstrom

Paramount at Chino

Loading...

#2 Sage Hill at Temescal Canyon

DIVISION 3A

Loading...

First round, Thursday, 7 p.m.

#1 Highland, bye

Loading...

Claremont at San Jacinto

Schurr at San Dimas

Loading...

Westminster at California

Riverside Notre Dame at Beaumont

Loading...

Pasadena Poly at Santa Clara

Fountain Valley at South Pasadena

Loading...

#4 Heritage Christian, bye

#3 Anaheim, bye

Loading...

Cerritos Valley Christian at Bell Gardens

Los Alamitos at Montclair

Loading...

Upland at El Toro

Bassett at Hillcrest

Loading...

Ayala at Whitney

Knight at Edison

Loading...

#2 Orange Vista, bye

DIVISION 4AA

Loading...

First round, Thursday, 7 p.m.

Compton Centennial at #1 Garden Grove Santiago

Loading...

Diamond Bar at Duarte

Immaculate Heart at Woodcrest Christian

Loading...

Jurupa Hills at Silverado

San Jacinto Valley Academy at Capistrano Valley

Loading...

Calabasas at Ganesha

Westminster La Quinta at Bishop Conaty-Loretto

Loading...

Temple City at #4 Mary Star

Bishop Diego at #3 Holy Martyrs

Loading...

San Marcos at Burbank Providence

Shadow Hills at Moreno Valley

Loading...

Rancho Alamitos at Rosemead

Arroyo at Beverly Hills

Loading...

Quartz Hill at Barstow

Norwalk at Shalhevet

Loading...

Dos Pueblos at #2 Agoura

DIVISION 4A

Loading...

Wild-card game, Thursday, 7 p.m.

Rancho Christian at Da Vinci

Loading...

First round, Saturday, 7 p.m.

Wild-card winner at #1 Gabrielino

Loading...

Northwood at Elsinore

Fillmore at Saddleback

Loading...

#4 Pilibos at Rialto

#3 Santa Ana Calvary Chapel at Coastal Christian

Loading...

Santa Paula at Sierra Vista

Big Bear at San Bernardino

Loading...

Indio at #2 Newport Harbor

DIVISION 5AA

Loading...

First round, Saturday, 7 p.m.

#1 Santa Monica Pacifica Christian, bye

Loading...

Western at Ramona

Moorpark at Sacred Heart

Loading...

Loma Linda Academy at #4 Faith Baptist

#3 Linfield Christian at Kaiser

Loading...

Yeshiva at Avalon

Heritage at La Reina

Loading...

West Valley at #2 Trinity Classical

DIVISION 5A

Loading...

First round, Saturday, 7 p.m.

#1 Newport Beach Pacifica Christian, bye

Loading...

San Gabriel Academy, bye

Academy for Academic Excellence, bye

Loading...

#4 Santa Ana at St. Bernard

Santa Maria Valley Christian at #3 Louisville

Loading...

Desert Hot Springs at Century

Workman at Capistrano Valley Christian

Loading...

#2 Nordhoff, bye

NOTES: Second round in Divisions 1-4AA, Saturday; quarterfinals, June 2; semifinals, June 5. Championships, June 10.

Loading...

appId : '134435029966155',

xfbml : true, version : 'v2.9' }); };

Loading...

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Stay connected with us on social media platform for instant update click here to join our  Twitter, & Facebook

Loading...

We are now on Telegram. Click here to join our channel (@TechiUpdate) and stay updated with the latest Technology headlines.

For all the latest Sports News Click Here 

Loading...

 For the latest news and updates, follow us on Google News

Read original article here

Loading...
Denial of responsibility! TechiLive.in is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave a comment